Suradnja za bolji internet

  • Home
  • Suradnja za bolji internet

Sažetak

Učenici Prve srednje škole Beli Manastir i Druge srednje škole Beli Manastir udružili su snage u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta da bi podigli svijest o sigurnosnim aspektima online svijeta. Raznolikim aktivnostima educirali su svoje kolege u razredu o važnosti razvijanja svijesti o sigurnosti na internetu te promovirali odgovorno korištenje digitalnih tehnologija.

Ključni pojmovi: Dan sigurnijeg interneta, eTwinning, Potraga za boljim internetom, strukovne škole.

Uvod

Ovogodišnje obilježavanje Dana sigurnijeg interneta 2024. održano u utorak, 6. veljače 2024. ima za cilj osvijestiti važnost o sigurnijeg i boljeg interneta za sve, a posebno za djecu i mlade. Milijuni ljudi u svijetu se udružuju da bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu. Tom se događaju redovito pridružuju i učenici obiju strukovnih srednjih škola iz Belog Manastira s ciljem promoviranja odgovornog i sigurnog korištenja interneta među svojim vršnjacima i širom zajednicom.

Sigurnost na internetu sudjelovanjem u eTwinning projektima

Obje strukovne škole već godinama sudjeluju u brojnim eTwinning projektima te imaju oznaku eTwinning škole za 2023./2024. godinu. U mnogim je eTwinning projektima protkana tema sigurnosti na internetu kojoj se pridodaje posebna važnost. eTwinning projekt „Let’s participate in EU election 2024.!“ ili „Sudjelujemo u EU izborima 2024.!“ obrađuje teme iz područja ekonomije, politike, informatike i dr. U svaku od navedenih tema uključena je sigurnost na internetu. Učenici stječu znanja o tome kako se na ispravan način koristiti podacima s interneta kako ne bi unosili sadržaje kojima se krše autorska prava, kako se koristiti tuđim fotografijama i videima te kada i kako dijeliti informacije o sebi i drugima. Na posebnoj stranici projekta učenici i nastavnici objavljuju primjere provedenih aktivnosti u svojoj školi u povodu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta.

Samostalne i suradničke aktivnosti u školama

Kako slogan ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta glasi „Gejmaj sigurno – zajedno za bolji internet“, u Prvoj srednjoj školi Beli Manastir održana je radionica na temu video igara pod nazivom Netoksične kule. Cilj je radionice osvijestiti štetnost “toksičnog ponašanja” u online videoigrama i drugim kooperativnim okruženjima te razviti strategije za konstruktivnu komunikaciju u grupnom okruženju. Razgovorom, brainstormingom te clip_image002radom u paru učenici su identificirali “toksična ponašanja” u online videoigrama. Primjenjivali su strategije za kontroliranje emocija te učili kako konstruktivno komunicirati u timu. U Drugoj srednjoj školi održana je radionica pod nazivom „Pametno koristi društvene mreže“ da bi se učenici na zanimljiv način upoznali s prednostima, ali i nedostacima i opasnostima interneta i društvenih mreža.

Slika 1. Rad u paru, aktivnost radionice Netoksične kule

clip_image004Slika 2. Grupni rad, aktivnost radionice Pametno koristi društvene mreže

U sklopu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta učenici obiju škola su sudjelovali u nizu aktivnosti usmjerenih na podizanje svijesti među svojim kolegama. To uključuje edukativne radionice o zaštiti privatnosti na društvenim mrežama, predavanja o prepoznavanju cyberbullyinga te radionice o sigurnom upravljanju lozinkama i osobnim podacima na internetu. Izrađivali su digitalne plakate na raznovrsne teme: kako se zaštititi od phishinga, elementi poruka na koje treba obratiti pozornost, savjeti za online kupovinu, nepoželjni sadržaji na internetu i kome ih prijaviti, bonton na internetu i clip_image006dr. Radove su objavili na zajedničkoj Padlet ploči te organizirali izložbu odabranih radova u zajedničkom prostoru obiju škola da bi ih predstavili široj publici.

Slika 3. Pano u zajedničkom prostoru škola

Pojedini učenici su se uključili i u online izazov „Potraga za boljim internetom“ koji je pripremljen kao izazov od 20 pitanja u organizaciji udruge Suradnici u učenju čiji je cilj osvješćivanje djece i mladih o važnosti prevencije elektroničkog nasilja te stvaranje sigurnijeg interneta općenito.

Zaključak

Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta u obje strukovne škole nije samo jednodnevni događaj, već kontinuirani angažman u promicanju kulture sigurnosti na internetu. Edukacijom, promocijom svijesti i aktivnim sudjelovanjem učenici su pokazali svoju predanost stvaranju sigurnijeg online okruženja za sve. Važno je nastaviti s takvim inicijativama da bi se osiguralo da mladi korisnici na internetu razviju svijest i vještine potrebne za sigurno i odgovorno korištenje online resursa.

Literatura

  1. Centar za sigurniji Internet. (2024, veljača). Dan sigurnijeg interneta 2024, https://www.dansigurnijeginterneta.org/index.php/materijali-i-savjeti/
  2. Suradnici u učenju (2024, veljača). Online potrage su otvorene https://ucitelji.hr/online-potrage-su-otvorene/