Budi internet genijalac poučava djecu osnovama digitalnog građanstva i sigurnosti kako bi mogli pouzdano istraživati internetski svijet.
Kurikulum - Priručnik za digitalno građanstvo 2025.
Ovaj je priručnik osmišljen za rad s učenicima i učenicama viših razreda osnovnih škola te srednjih škola: gimnazija i strukovnih škola.
Scenariji poučavanja koji su predloženi usklađeni su s predmetnim kurikulumima za osnovne i srednje škole i kurikulumima međupredmetnih tema (Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije, Građanski odgoj i obrazovanje, Osobni i socijalni razvoj, Učiti kako učiti, Zdravlje, Održivi razvoj i Poduzetništvo). Mogu ih učinkovito koristiti učitelji i nastavnici različitih predmeta, informatike, jezičnih, umjetničkih, prirodoslovnih, društveno-humanističkih i strukovnih predmeta. O mnogim temama također se može raspravljati na satima razrednog odjela, kao i u fakultativnim, izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima. Materijali omogućuju istovremeni rad na predmetnim sadržajima i na razvoju vještina kao što su komunikacija, emocionalna inteligencija, suradnja i digitalne kompetencije.
Materijali za radionice s učenicima
- 4.1 Kako koristiti internet za učenje?
- 4.2 Probudi UI
- 4.3 Umjetna inteligencija naspram etike i autorskih prava
- 4.4 Možeš stvarati i na mreži
- 4.5 Remiks i viralni sadržaj
- 4.6 Poslovi u doba novih tehnologija
- 4.7 Od klikanja do građanske angažiranosti
- 4.8 Kako digitalna infrastruktura utječe na okoliš
- 4.9 Budi ekodigitalan
Kurikulum - Budi internet genijalac - 2022.
Materijali za radionicu s roditeljima i djecom

Što gledamo?
U ovom centru upoznati će se s vrstama društvenih mreža i dobnim ograničenjima za pojedine društvene mreže kako bi zajednički odredili koje su društvene mreže primjerene uzrastu učenika.

Digitalni tragovi
Drugi centar pred sudionike stavlja temu digitalni tragovi. Kroz aktivnosti u ovom centru roditelje i djecu osvijestiti ćemo što znači digitalni trag te kako uočavati utjecaje aktivnih i pasivnih digitalnih tragova.

Razgibajmo se da nam mozak bolje radi!
Veliki broj djece i mladih pod utjecajem tehnologije i dostupnosti različitih uređaja ima smanjenu tjelesnu aktivnost te ih je potrebno poticati na kretanje i podizanje aktivnosti kako bi prije svega ojačali imunitet i očuvali svoje zdravlje. Upravo iz tog razloga u trećem centru sudionike upoznajemo s jednostavnim vježbama za razgibavanje.

A može i tako!
U četvrtom centru potaknuti ćemo roditelje i djecu da se prisjete aktivnosti koje se mogu izvoditi bez digitalnih pomagala te da isplaniraju obiteljski dan bez digitalnih uređaja.

Tko je to?
Kroz aktivnosti s kojima se susreću u petom centru roditelje i djecu stavljamo u uloge detektiva koji trebaju otkriti tko se krije iza kojeg profila te koje sve informacije možemo saznati promatranjem aktivnosti objavljenih na nekom profilu.

Kviz
Kviz za roditelje i dijete

Upute
Upute za provođenje radionica za roditelje i djecu
Materijali za radionice s učenicima

Cool je biti dobar (2. i 3. razred)
Aktivnosti provedene u ovoj radionici imaju za cilj razumijevanje činjenica da je osim gledanja slike u medijima potrebno vidjeti što iza te slike stoji, jer različite riječi uz sliku utječu na poruku koju slika šalje, a time i na osjećaje koje može izazvati gledanje slike.

Cool je biti dobar (4.razred)
Ova radionica odabrana je kako bi učenici suradnjom promijenili sliku koju ostavljaju negativni komentari i tako naučili kako pretvoriti negativne razgovore u pozitivne

Tko pita ne skita (5.razred)
Cilj ove radionice je pomoći učenicima kako bi mogli prepoznati uznemirujući sadržaj (slike, video, poruke) i razumjeti što trebaju učiniti kada se s njime susretnu.

Dijeli pažljivo (6.razred)
Cilj radionice je potaknuti učenike na promišljanje kako drugi mogu protumačiti naše poruke, slike i druge sadržaje koje objavljujemo na internetu.

Dijeli pažljivo (7.razred)
Cilj ove radionice je potaknuti učenike na razumijevanje kako na temelju nečijih objava, komentara i fotografija donosimo pretpostavke koje nisu uvijek točne i da podaci u našem digitalnom tragu mogu otkriti drugim ljudima više o nama nego što želimo, a posljedice toga mogu biti neugodne.

Pazi se prevaranata (8.razred)
U ovoj radionici učenici vježbaju izbjegavati pokušaje krađe identiteta tako da odglume i rasprave moguće reakcije na sumnjive tekstove, poruke, objave i zahtjeve za prijateljstvom na internetu.

Scenariji poučavanja
U dokumentu koji ovdje objavljujemo donosimo pripremljene materijale i scenarije poučavanja za provođenje radionica s učenicima od 1. do 8. razreda osnovne škole, po jedan primjer radionice za svaki navedeni uzrast.
BIG 2025. – 2026
BIG 2024. – 2025.
Budi internet genijalac aktivnosti i događanja nastavili smo i tijekom školske godine 2024./2025. Prije godinu dana, kada smo započeli s nastavkom projekta Budi internet genijalac , malo tko je mogao predvidjeti da će u samo godinu dana ovaj projekt okupiti gotovo stotinu ambasadora diljem Hrvatske. Ova impresivna brojka svjedoči o velikom interesu i potrebi za ovakvim inicijativama u radu s učenicima svih uzrasta. Popis ambasadorica i ambasadora projekta Budi internet genijalac možete pronaći na stranici s vijestima iz projekta.
Kroz radionice koje provode ambasadori projekta, educirano je još dvjestotinjak učitelja, čime se broj učenika koji su prošli kroz ovaj program povećava za nekoliko tisuća. Radionice su osmišljene tako da učiteljima i nastavnicima pruže konkretne alate i metode za rad s učenicima na temama digitalne sigurnosti, odgovornog ponašanja na internetu i razvoja medijske pismenosti. Ambasadori projekta, koji dolaze iz različitih dijelova Hrvatske, prenose svoja znanja i iskustva kolegama kroz interaktivne i praktične radionice.
Sudionici radionica izrazili su iznimno zadovoljstvo edukacijom. U evaluacijama su najčešće ocjenjivali sve aspekte radionica najvišim ocjenama (5 – iznimno zadovoljan), uključujući:
- kvalitetu rada i pripreme edukatora,
- jasnoću prezentacije,
- upravljanje vremenom,
- praktičnu primjenu sadržaja.
Komentari sudionika dodatno potvrđuju kvalitetu:
„Sve je bilo odlično“, „Ne bih ništa mijenjao“, „Vrlo dobro organizirano i provedeno“, „Sadržaj je bio jasno predstavljen korak po korak“, „Predavanje mi se jako svidjelo i želim ga primijeniti u svom radu“.
Zahvaljujući velikom interesu i angažmanu, nekoliko novih učiteljica ispunilo je uvjete za pridruživanje timu ambasadora, čime je njihov broj premašio 100. Nakon svake radionice, ambasadori šalju izvještaje o provedenim aktivnostima, a sve više sudionika izražava želju da se uključe u projekt kao ambasadori.
Na konferenciji „Potraga za boljim internetom“, održanoj 11. Veljače 2025., desetak ambasadora predstavilo je primjere dobre prakse koje provode sa svojim učenicima, uključujući i aktivnosti iz projekta Be Internet Awesome. Tijekom konferencije su predstavljeni i najbolji učenički video radovi na temu “Što činiš kako bi internet bio bolje mjesto za sve?. Posebna Online potraga “Za boljim internetom” organizirana je za učenike osnovnih i srednjih škola. U potrazi je vrlo uspješno sudjelovalo 2745 učenika. Konferenciji je prisustvovalo više od 2000 sudionika, a snimke izlaganja su dostupne na stranicama udruge Suradnici u učenju.
Udruga Suradnici u učenju dodatno je nagradila učenike iz BIG škola u ruralnim dijelovima Hrvatske koji nemaju četo priliku otići u kazalište ( OŠ Matija Gubec, OŠ Popovac, OŠ Ivan Kovačić) predstavom „Internet genijalci“, koju izvodi Triko Cirkus Teatar. Predstava na zabavan način poučava djecu o sigurnosti na internetu – od važnosti snažne lozinke, preko digitalnog traga, do prepoznavanja internetskih prijevara. Predstavu je pogledalo i više od 50 djece iz SOS Dječjeg sela Lekenik.
Projekt je prepoznat i na europskoj razini – u izvješću Media Literacy Policy Study, koje obuhvaća razdoblje od rujna 2023. do svibnja 2024., istaknut je doprinos projekta Budi internet genijalac unaprjeđenju medijske pismenosti u Hrvatskoj i Europi.
Online zajednica okupljena oko projekta Budi Internet genijalac u obliku Facebook grupe, okuplja 317 članova s kojima kontinuirano dijelimo novosti, obrazovne sadržaje te organiziramo mjesečna okupljanja. Za ambasadore i sve zainteresirane redovito se organiziraju mjesečni webinari na razne teme iz područja svrhovitog i odgovornog korištenja interneta, primjerice na temu umjetne inteligencije , čime se osigurava kontinuirana edukacija i razmjena znanja. U vremenu kada umjetna inteligencija sve više oblikuje digitalni svijet, sigurnost na internetu nikada nije bila važnija, a osnaživanju djece i mladih u digitalnom svijetu ovaj projekt uvelike doprinosi.
S novim sadržajima i aktivnostima, projekt Budi internet genijalac nastavlja svoj razvoj. Krajem svibnja održan je webinar na kojem smo predstavili novi kurikulum Budi Internet genijalac – priručnik za digitalno građanstvo, namijenjen radu s učenicima viših razreda osnovnih škola i srednjoškolcima. Ovaj priručnik osmišljen je kako bi podržao razvoj digitalnih kompetencija i odgovornog ponašanja u online okruženju.
Već na jesen krećemo s novim aktivnostima i prilikama za dodatni doprinos sigurnosti djece, mladih, ali i odraslih u digitalnom svijetu.
BIG 2023. – 2024.
Budi internet genijalac aktivnosti i događanja nastavili smo i tijekom školske godine 2023./2024. Prije godinu dana, kada smo započeli s nastavkom projekta Budi internet genijalac , malo tko je mogao predvidjeti da će u samo godinu dana ovaj projekt okupiti gotovo stotinu ambasadora diljem Hrvatske. Ova impresivna brojka svjedoči o velikom interesu i potrebi za ovakvim inicijativama u radu s učenicima svih uzrasta. Popis ambasadorica i ambasadora projekta Budi internet genijalac možete pronaći na stranici s vijestima iz projekta.
Osim ambasadora, od ove godine imamo i šesterostruko veći broj škola sa statusom BIG škole u odnosu na prvi dio projekta. Popis škola koje su stekle status Budi internet genijalac također možete pronaći na stranici s vijestima iz projekta. U travnju i svibnju smo organizirali radionice u BIG školama po županijama, gdje su uz interesantne projektne aktivnosti škole dobile i ploče koje označavaju njihov status BIG škole.
Jedan od značajnih rezultata projekta je i razvoj društvene igre Budi Internet genijalac – U potrazi za boljim internetom koja je nastala tijekom prvog dijela projekta (2021. – 2023.). Igra Budi Internet genijalac-U potrazi za boljim internetom osmišljena je kako bi igrači kroz igru upoznali primjerene postupke za sigurno i odgovorno korištenje interneta i digitalnih tehnologija. Ova igra je sada dostupna i u digitalnoj verziji kako bismo omogućili učenicima učenje kroz igru u različitim oblicima. Pripremljena je i Print&Play verzija te video kojim se objašnjavaju sva pravila naše BIG društvene igre.
Tradicionalna cjelodnevna konferencija “Potraga za boljim internetom” održana je 6. veljače 2024. godine. Jedan od najvažnijih dana u kalendaru internetske sigurnosti okupio je brojne relevantne sugovornike, ali i nastavnike i učenike obrazovnih ustanova diljem Hrvatske kako bi se ukazalo na svakodnevnu potrebu zaštite djece i mladih. Konferencija je održana u hibridnom obliku osiguravši 9 sati programa dostupnog svima. Dostupne su i snimke konferencije koje možete pogledati. Pročitajte više i o ostalim aktivnostima…
Be Internet Awesome impact report 2023 BIA Impact Report 2023
Be Internet Awesome impact report 2024 BIA Impact Report 2024
BIG 2022. – 2023.
Tijekom školske godine 2022-2023 udruga Suradnici u učenju nastavila je s provedbom programa Budi internet genijalac uz podršku Google.org u 10 partnerskih škola u potresom pogođenom području i na otocima: OŠ Popovača, OŠ Ivana Kukuljevića Sisak, OŠ Mate Lovraka Petrinja, OŠ Ivan Goran Kovačić Gora, OŠ Gvozd, OŠ Maria Martinolića Mali Lošinj, OŠ Petar Lorini Dugi Otok, OŠ Grohote Šolta, OŠ Braća Glumac Lastovo i OŠ Mljet.
Uz partnerske škole u naše smo aktivnosti tijekom 2022/23 uključili više od 600 hrvatskih osnovnih i srednjih škola, 9118 učenika te 5091 učitelja. Hvala svima koji su se uključili, bili aktivni sudionici i dali nam podršku.
Potrudili smo se da redovno objavljujemo vijesti o tim aktivnostima na društvenim mrežama i našem digitalnom časopisu Pogled kroz prozor pa smo tako dosegli više od 700 000 čitatelja.
Spomenimo samo nekoliko aktivnosti koje smo proveli ove školske godine:
- Kazališna predstava Internet genijalci
- Tiskali smo društvenu igru “Budi Internet genijalac – u potrazi za boljim internetom”
- Multimedijska izložba stripova
- Radionice s učenicima i roditeljima
- Online tečaj i radionice s učiteljima
- Organizirali smo online zajednicu podrške i u njoj davali savjete, dijelili sadržaje te održali niz webinara
- Objavljivanje obrazovnih sadržaja za promicanje primjerene uporabe digitalnih tehnologija
- Godišnja konferencija “Potraga za boljim internetom” organizirana povodom Dana sigurnijeg interneta
Programom Budi internet genijalac želimo osnažiti djecu, roditelje i učitelje za kritičko razmišljanje pri istraživanju interneta, zaštitu privatnosti, pristojno i ljubazno ponašanje, promišljeno i odgovorno dijeljenje digitalnih sadržaja te pružanje podrške vršnjacima. Pročitajte više…
BIG 2021. – 2022.
Tijekom školske godine 2021-2022 udruga Suradnici u učenju provodila je program Budi internet genijalac uz podršku Google.org u 10 partnerskih škola u potresom pogođenom području i na otocima: OŠ Popovača, OŠ Ivana Kukuljevića Sisak, OŠ Mate Lovraka Petrinja, OŠ Ivan Goran Kovačić Gora, OŠ Gvozd, OŠ Maria Martinolića Mali Lošinj, OŠ Petar Lorini Dugi Otok, OŠ Grohote Šolta, OŠ Braća Glumac Lastovo i OŠ Mljet. Uz partnerske škole u naše smo aktivnosti uključili više od 500 hrvatskih osnovnih i srednjih škola, 3380 učenika te 4931 učitelja. Hvala svima koji su se uključili, bili aktivni sudionici i dali nam podršku.
Potrudili smo se da redovno objavljujemo vijesti o tim aktivnostima na društvenim mrežama i našem digitalnom časopisu Pogled kroz prozor pa smo tako dosegli gotovo pola milijuna čitatelja.
Programom Budi internet genijalac želimo osnažiti djecu, roditelje i učitelje za kritičko razmišljanje pri istraživanju interneta, zaštitu privatnosti, pristojno i ljubazno ponašanje, promišljeno i odgovorno dijeljenje digitalnih sadržaja te pružanje podrške vršnjacima.
Pogledajte kako je bilo na našim radionicama pa nam se pridružite kako biste naučili vještine potrebne za sigurno i pametno istraživanje interneta. Pročitajte više…
Voditeljica projekta: Lidija Kralj
Koordinatori projekta: Darija Dasović i Darko Rakić
Projektni tim: Kristina Slišurić, Sanja Janeš, Valentina Blašković, Gordana Sokol, Gordana Lohajner, Vesna Majdandžić, Maja Hainc, Arjana Blažić, Manuela Kujundžić, Dunja Mijović, Helena Valečić, Nikolina Marinić.