Budi internet genijalac – međunarodna edukacija u Varšavi

  • Home
  • Budi internet genijalac – međunarodna edukacija u Varšavi
Budi internet genijalac – međunarodna edukacija u Varšavi

Dunja Mijović i Manuela Kujundžić

Članovi Udruge Suradnici u učenju sudjelovali su od 24. do 26. rujna 2022. godine na sastancima i edukaciji u sklopu projekta Be Internet Awesome u Varšavi. Budi internet genijalac – Be Internet Awesome je Googleov program kojim se poučava djecu osnovama digitalnog građanstva i sigurnosti kako bi mogli pouzdano istraživati internetski svijet, a u Hrvatskoj ga provodi Udruga Suradnici u učenju.

 

Ključne riječi: edukacije, projekt Be Internet Awesome, udruga “Suradnici u učenju”, Vašava, digitalno građanstvo.

Na sastanku su prisustvovali predstavnici organizacija koje surađuju u okviru ovog projekta, a to su: Szkola z Klasa iz imagePoljske, Adfaber iz Rumunjske, Forth iz Grčke, Teach for Slovakia iz Slovačke i Jules a Jim iz Češke.

Slika 1. Pogled na Stari grad sa zvonika Sv. Ane

Članovi Udruge Suradnici u učenju sudjelovali su od 24. do 26. rujna 2022. godine na sastancima i edukaciji u sklopu projekta Be Internet Awesome u Varšavi. Budi internet genijalac – Be Internet Awesome je Googleov program kojim se poučava djecu osnovama digitalnog građanstva i sigurnosti kako bi mogli pouzdano istraživati internetski svijet, a u Hrvatskoj ga provodi Udruga Suradnici u učenju.

Na sastanku su prisustvovali predstavnici organizacija koje surađuju u okviru ovog projekta, a to su: Szkola z Klasa iz Poljske, Adfaber iz Rumunjske, Forth iz Grčke, Teach for Slovakia iz Slovačke i Jules a Jim iz Češke.

Dobrodošlicu nam je poželjela Agata Łuczyńska, predsjednica Szkola z Klasa nakon čega je uslijedio trening o tome kako poticati polaznike online treninga na aktivnije sudjelovanje u radu. Trening je vodila Marta Florkiewicz-Borkowska, trenerica u Internet Aces programu. Zaključci su kako se polaznike treba uključivati od samog početka, zadržati njihovu pažnje mijenjanjem aktivnosti, uvoditi pauze, međusobno povezivati polaznike i koristiti što raznovrsnije metode rada.

U drugom dijelu radionice razvijali smo timsku suradnju igrajući posebno osmišljene igre koje je za nas pripremila Pracownia Gier Szkoleniowe. U našim internacionalnim timovima dokazali smo dobro poznatu čiimagenjenicu, a to je da je za suradnju najvažnija dobra komunikacija, osjećaj zajedničke odgovornosti te podrška – kako unutar timova tako i između njih.

Slika 2. Radna atmosfera tijekom edukacije

Sutradan je predavač bio Kamil Śliwowski, a tema je bila kako evaluacija obrazovnih programa za digitalno građanstvo. Prvo smo u parovima analizirali naše osobne životne lekcije kada smo prvi put nešto uspješno napravili. Na temelju tih primjera razgovarali smo o tome na što je sve potrebno obratiti pozornost pri provedbi nekog obrazovnog programa. Neki od zaključaka bili su sljedeći: potrebno je naglasiti za koga radimo program, koje su sve potrebe sudionika, koji cilj želimo postići, kako će sudionici dati svoj doprinos te kako ćemo prikupiti povratne informacije o provedenom projektu.

Poslijepodne smo razgovarali o grupama djece i odraslih ljudi kojima je potrebna posebna pažnja i podrška. Naši treneri: Agnieszka Chmielecka i Maciej Sopyło vodili su nas kroz cjelokupni proces. Svoju pažnju smo usmjerili na sljedeće grupe: djeca bez doma/u udomiteljskim obiteljima, djeca koja žive u izoliranim područjima, imigranti, izbjeglice, Romi, žrtve prirodnih katastrofa, djeca s posebnim potrebama te stariji građani.

clip_image002[4]Slika 3. Tim Udruge Suradnici u učenju

Posljednji dan započeli smo s nenasilnom komunikacijom (NVC), koju je objašnjavala trenerica Internet Aces-a, Izabela Meyza. Naučili smo predložene korake u provođenju NVC-a i analizirali primjere situacija kada takva komunikacija može pomoći u rješavanju problema. Koraci koje smo proučavali su: promatranje situacije i sudionika te osjećaji, potrebe i želje svih uključenih. Ako se fokusiramo na ta četiri koraka lakše ćemo izbjeći nasilnu komunikaciju.

Ostatak dana proveli smo radeći u nacionalnim timovima na poboljšanju programa BIA-e. Prvo su pojedine organizacije podijelile primjere dobre prakse, a zatim smo prikupljeno znanje i inspiraciju stečenu tijekom ova tri dana iskoristili kako bismo razvili prijedloge rjeclip_image002[6]šenja za neke od problema s kojima se susrećemo u našim zemljama. Vodila nas je odlična Internet Aces trenerica – Agnieszke Bilska.

Slika 4. Pogled na modernu četvrt Varšave s vidikovca Palače kulture i znanosti

clip_image002[8]

Kroz ovaj sastanak imali smo mogućnost razmijeniti svoja iskustva s istomišljenicima, upoznati se s njihovim načinom rada i vidjeti inspirirajuće primjere dobre prakse. Kroz ovu suradnju rastemo, trudimo se biti bolji, upijamo savjete drugih i inspiriramo se za daljnji rad.

Slika 5. Palača kulture i znanosti