Budi internet genijalac je Googleov program kojim se poučava djecu osnovama digitalnog građanstva i sigurnosti kako bi mogli pouzdano istraživati internetski svijet. U Hrvatskoj ga provodi udruga “Suradnici u učenju” koja radi na prevođenju, lokalizaciji i prilagodbi materijala te organizira radionice za učenike, učitelje, roditelje i lokalnu zajednicu. Program Budi internet genijalac obuhvaća i kurikulum u kojem su dostupni planovi lekcija i prijedlozi aktivnosti za rad s učenicima. Kurikulum 2020 i Kurikulum 2022.
Ako ste u potrazi za radnim materijalima za radionice koje planirate provesti s učenicima povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta, pogledajte Scenarije poučavanja i materijale za radionice za učenike od 1. do 8. razreda osnovne škole. Radionice su prema navedenim scenarijima provedene u svim školama uključenima u projekt Budi internet genijalac te su se pokazale izuzetno zanimljivima i poučnima učenicima svih dobnih skupina. Uz scenarije poučavanja dostupne su i pripadajuće prezentacije. Više…
Radionica za suradničke aktivnosti roditelja i djece osmišljena je kako bi roditelj i dijete učili zajedno o sigurnosti na internetu te budu jedni drugima podrška i pomoć. Stoga roditelj i dijete rade u paru te zajedno rješavaju zadatke koji su postavljeni u pet centara s različitim temama. Svaki centar sadrži zadatke osmišljene na dvije razine – za više i niže razrede. Za provedbu aktivnosti u svakom centru pripremljeni su radni materijali koje je potrebno ispisati. Uz svaki centar ide jedno pitanje na koje odgovaraju roditelji i njihova djeca u kvizu koji je pripremljen za njih. Cilj radionice nije natjecanje već suradnja i učenje.
Radionica se može provesti u sklopu roditeljskih sastanaka, dana otvorenih vrata ili nekih drugih događanja u školi. Pozivamo vas da najprije pogledate materijale za voditelje radionica (učitelje) u kojima je pojašnjen tijek radionice, a napisali smo i kratke osvrte sa savjetima na što pripaziti prilikom ostvarivanja ovih radionica.Više…
Za učitelje smo pripremili prezentacije koje mogu upotrijebiti prilikom poučavanja primjerenog, odgovornog i sigurnog korištenja interneta . Teme prezentacija su: pazi se prevaranata i cool je biti dobar, a obuhvaćaju šest različitih aktivnosti. Prezentacije se nadovezuju na lekcije opisane u kurikulumu Budi internet genijalac, a možete ih pogledati klikom na pripadnu sliku.
Za roditelje smo pripremili priručnik Obiteljski vodič za digitalnu dobrobit koji je osmišljen kako bi vas potaknuo na promišljanje o uporabi tehnologije i usvajanje zdravih navika za cijelu obitelj. Pročitajte priručnik i primijenite ga zajedno s cijelom obitelji.
Pripremili smo vam i plakate Budi internet genijalac na hrvatskom jeziku kako biste mogli ukrasiti zidove vaših učionica i hodnika, a učenicima dati korisne savjete kako istraživati mudro, oprezno, sigurno, ljubazno i hrabro na internetu. Plakate možete preuzeti na našim mrežnim stranicama.
Za učenike su pripremljene prezentacije i radni materijali koji se mogu koristiti za samostalno učenje ili kao dio nastavnog procesa, a lekcije prate kurikulum Budi internet genijalac. Teme prezentacija su pazi se prevaranata, čuvaj svoje tajne, dijeli pažljivo, cool je biti dobar i tko pita ne skita. Svakako iskušajte svoje vještine i znanje o sigurnijem internetu i u igri Interland.
Lekcija 1. Dijeli pažljivo
Aktivnost 3. Nisam to mislio/la!
Lekcija 1. Dijeli pažljivo
Aktivnost 5. Čiji je ovo uopće profil?
Lekcija 2. Pazi se prevaranata
Aktivnost 2. Tko si ti zapravo?
Lekcija 2. Pazi se prevaranata
Aktivnost 5. Kako pretraživati internet
Lekcija 3. Čuvaj svoje tajne
Aktivnost 3. Zadrži informaciju za sebe
Lekcija 3. Čuvaj svoje tajne
Aktivnost 4. Interland – toranj s blagom
Lekcija 4. Cool je biti dobar
Aktivnost 4. Pazi na svoj ton
Lekcija 4. Cool je biti dobar
Aktivnost 5. Kako riječi mogu promijeniti sliku
Lekcija 5. Tko pita ne skita
Aktivnost 4. Kako postupiti ako naiđem na uznemirujući sadržaj?
Lekcija 5. Tko pita ne skita
Aktivnost 7. I na internetu prijavi problem
Trebate zabavnu uvodnu aktivnost za svoje učenike, a da ih istovremeno potičete na promišljanje o odgovornom korištenju tehnologija? Pogledajte našu bojanku, Budi internet genijalac koju možete ispisati, uz koju učenici uče o sigurnijem internetu
IZREŽI I SLOŽI SVOG INTERNAUTA Preuzmite, izrežite, zalijepite i uživajte u svojim internautima.
PREUZMITE PET SAVJETA Preuzmite 5 podsjetnika s brzim savjetima za sigurniji internet
U projektu “Dabrica Darka – Growing up on a safer internet” napravili smo 4 web igre za učenike od 1. do 8. razreda osnovne škole o sigurnosti na internetu.
Uz igre su pripremljena i 4 priručnika za učiteljice, učitelje i roditelje učenika od 1. do 8. razreda osnovne škole kojim će se uvesti moderni pristupi usmjereni na učenike o tome kako uspješno koristiti obrazovne igre u školi i kako unaprijediti roditeljsko znanje o mogućnostima Interneta i načinima online zaštite djece. Više…
Kao i igre, i priručnici su namijenjeni određenim dobnim skupinama učenika:
Priručnike preporučujemo učiteljima koji u svoje poučavanje žele uključiti aktivnosti za razvijanje kompetencija odgovornog i primjerenog korištenja digitalne tehnologije, prepoznavanje vjerodostojnosti informacija na internetu i njihovo kritičko vrednovanje te prevenciju elektroničkog nasilja. Priručnici sadrže i dio koji je namijenjen roditeljima, u kojem mogu pronaći prijedloge obiteljskih aktivnosti i savjete kako djeci pružiti podršku za odrastanje u virtualnom svijetu. Pročitajte detaljnije opise priručnika.
Pripremili smo i priručnik Programiranje u Blocklyu namijenjen učiteljima učenika od 1. do 8. razreda osnovnih škola koji u svoje poučavanje žele uključiti aktivnosti za usvajanje kompetencija, prvenstveno iz domene računalnog razmišljanja i programiranja, ali i ostalih domena kurikuluma predmeta Informatika
Pogledajte i ostale sadržaje projekta “Dabrica Darka – Growing up on a safer internet”
Pogledajte i ostale sadržaje programa Budi internet genijalac.
Igramo se i učimo online – Radna bilježnica
Živimo u društvu u kojemu su uvelike prisutni alati moderne tehnologije koji umanjuju udaljenosti među ljudima pa online svijet polako postaje stvarnost. To je pogotovo prisutno među mlađim generacijama jer su djeca koja rastu u digitaliziranom svijetu od malena naviknuta na njihovu prisutnost. Budući da većina predškolskih ustanova ne održava satove o upotrebi moderne tehnologije, ova knjižica može poslužiti kao pomoć pri uvođenju takvih alata i online svijeta u život djece u dobi od 4 do 8 godina. Neki od zadataka imaju dublju razinu. Korištenjem ovih uputa, roditelji s djecom mogu razgovarati o temama poput zaštite privatnosti ili vršnjačkog nasilja uz istovremeno ispunjavanje zadataka iz slikovnice. Više…
Školski kurikulum Pet za net rezultat je EU IPA IV projekta ‘Sigurnost djece na internetu’ kojeg su 2013. i 2014. godine proveli učitelji, stručni suradnici i ravnatelji pet osnovnih škola. Nositelj projekta bila je OŠ Veliki Bukovec, a partneri OŠ ‘Mato Lovrak’ iz Nove Gradiške, OŠ Popovača, OŠ Gripe iz Splita i OŠ ‘Mladost’ iz Osijeka uz podršku udruge Suradnici u učenju, CARNET-a i AZOP-a. Cilj kurikuluma Pet za net je unaprijediti digitalne kompetencije djece i poticati ih da preuzmu odgovornost za vlastitu sigurnost s naglaskom na osnaživanju i isticanju odgovornog ponašanja i digitalnog građanstva te općenito povećati znanje i razumijevanje problema u području sigurnosti djece na internetu. Više…
ENABLE (Europska mreža protiv zlostavljanja na nastavi i u slobodnome vremenu) nastoji pridonijeti dobrobiti djece uspostavom metodologija koje su se pokazale uspješnima u rješavanju problema vršnjačkoga nasilja i kreiranju holističkoga pristupa utemeljenoga na razvoju potrebnih vještina.
Cilj ENABLE je spriječiti vršnjačko nasilje u različitim okruženjima te doprinijeti dobrobiti djece u dobi od 11 do 14 godina usmjeravajući se na pružanje vršnjačke potpore te poticanje društvenog i emocionalnog razvoja.
Pogledajte i snimke online konferencija povodom Dana sigurnijeg interneta