6. veljače 2018. više od 140 zemalja diljem svijeta, uključujući svih 28 članica Europske Unije, obilježilo je Dan sigurnijeg interneta. Dan sigurnijeg interneta obilježava se već petnaestu godinu zaredom, a ovogodišnji moto je: “Stvaraj, poštuj i poveži se: bolji internet počinje s tobom.“
Dan sigurnijeg interneta osmišljen je s namjerom stvaranja što boljeg i sigurnijeg internetskog okruženja za djecu i mlade. Na taj dan održava se širok spektar radionica i predavanja koji uključuju neophodne korisne savjete i mnoštvo materijala kako bi se podigla svijest o sigurnom korištenju interneta. Organiziran je od strane Insafe mreže, INHOPE organizacije te Janice Richardson – međunarodne savjetnice za digitalno građanstvo i promicanje prava djece.
Na njen poziv Udruga Suradnici u učenju pridružila se se obilježavanju Dana sigurnijeg interneta u Pragu. Tamo se stavio naglasak na članak 8 EU Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR), u kojem se navodi da će djeca moći koristiti određene internetske usluge i servise za koje je potrebno dati osobne podatke isključivo uz roditeljski pristanak, a dobna granica bit će između 13 – 16 godina (definirati će je samostalno svaka članica EU). Odlasku u Češku prethodilo je stvaranje 300-tinjak radova djece OŠ Popovača pod vodstvom voditelja projekta Učitelji Suradnici u učenju i učitelja Informatike u OŠ Popovača, Darka Rakića te Dunje Mijović, učiteljice Engleskog jezika u OŠ Popovača. Tim radovima učenici su iskazali svoje mišljenje o članku 8 EU GDPR-a i kako smatraju da se dobna granica ne bi trebala mijenjati, odnosno pomaknuti na 16 godina.
Na dvodnevno putovanje u Prag od 5. veljače do 6. veljače 2018. otputovale su učenice 8. razreda OŠ Popovača, Magdalena Cvetić i Ena Cvetko, u pratnji učiteljice Dunje Mijović. Tamo su prisustvovale konferenciji za novinare koje je organizirao Češki centar za sigurniji internet. U službenom dijelu stručnjaci su iznijeli svoja stajališta i statistiku vezanu uz sigurno korištenje interneta i navedeni članak 8 EU Opće uredbe o zaštiti podataka nakon kojeg je uslijedila rasprava. U raspravi su sudjelovali mladi iz Češke, Slovačke, Nizozemske, Cipra i Hrvatske te iznijeli svoja viđenja mogućih posljedica uvođenja tog članka te općenito iskustva pri korištenju informatičko-komunikacijske tehnologije.
Zaključci koji su doneseni tijekom ta dva dana su da se mladi trebaju što bolje izboriti za svoja prava i da trebaju širiti sva svoja stečena znanja s drugima. Kao nastavak ove konferencije, 25.02.2018. održat će se Skype konferencija s Jacqueline Beauchere –voditeljicom mreže sigurnosti iz Microsofta te članovima Vijeća mladih za digitalno dobro. Na toj konferenciji mladi koji su sudjelovali na prethodnoj konferenciji u Pragu podijelit će svoja mišljenja i iskustva s mladima koji predstavljaju SAD. Fokusirat ćemo se na to kako što bolje uključiti roditelje u sigurno internetsko okruženje. Veselimo se nastavku suradnje.
Dunja Mijović