Novi broj Pogleda nudi poveći broj zanimljiv članaka koje možete primijeniti u svojoj nastavi. A prije nego što krenete čitati, uredništvo Pogleda kroz prozor želi vam uspješnu novu školsku godinu!
Kako bi djecu mlađe školske dobi uveli u svijet računalnog razmišljanja i logičkog zaključivanja, a bez korištenja tehnologije, voditeljica radionice, učiteljica Kristina Slišurić pripremila je niz zanimljivih problemskih zadataka kojima su sudionici radionica trenirali svoje moždane vijuge. Više…
Lea Košak u svojem projektnom odgojno-obrazovnom radu s prvašićima provela je različite jesenske aktivnosti kako bi učenici jesensko doba osjetila sa svim svojim osjetilima – vidom, dodirom, mirisom, okusom i sluhom. Više…
U članku Marice Mršo je prikazan odnos roditelja i učitelja, te mogućnosti uključivanja roditelja u rad škole. Primjeri se odnose na razrednu nastavu, ali se mogu primijeniti i na više razrede. Više…
Nekada je komušanje kukuruza bio jedan od najvažnijih jesenskih zadataka, a danas se to obavlja zbog očuvanja tradicije. Martina Križman Tavčar pomoću aktivnosti komušanje kukuruza željela je da njeni učenici shvate da su nekada ljudi živjeli drugačije nego što oni žive danas. Više…
U Kurikulumu za nastavni predmet Informatike jedna od domena je i Računalno razmišljanje i programiranje. Matea Paljuca kako bi kod svojih učenika razvijala logičko i kreativno mišljenje, uključila ih je u Europski tjedan programiranja. Više…
Melita Irman je predstavila nekoliko primjera kako se nastava može izvoditi izvan učionice pogotovo u vrijeme covida. Učitelji razredne nastave zbog predavanja više predmeta imaju više mogućnosti izvesti učenike van i lako mogu prilagoditi svoj raspored. Više…
Mira Racić je opisala na koji način povezuje sadržaje Hrvatskoga jezika i Povijesti kroz nastavno gradivo koje se odnosi na holokaust. Suodnos između ova dva predmeta odnosi se na stvaralačke zadatke. Više…
Nastava na daljinu donijela je mnoge promjene. Tijekom takve nastave važno je primjereno i odgovorno ponašanje. Monika Ravnikar Bobnar je svojim učenicima predstavila kako se na primjeren način komunicira među vršnjacima i predstavila im zamke interneta. Više…
Nina Volčanjk provela je istraživanje u kojem su pratili učenike s posebnim potrebama u inkluzivnoj učionici. Istraživanje je pokazalo da inkluzivna učionica, koristeći odgovarajuće strategije, metode i didaktičke materijale, ima pozitivan učinak na napredak učenika s posebnim potrebama u svim područjima. Više…
Nastava na otvorenom danas postaje sve popularniji oblik poučavanja, budući da su učitelji svjesni da učenici sve više slobodnog vremena provode kod kuće iza zaslona. Polona Gole nas je provela kroz satove gdje se učenici orijentiraju kompasom i raznim kartama na otvorenom. Više…
Sat tjelesnog odgoja je predmet koji je jako teško ili nemoguće predavati na daljinu. Pročitajte u članku Roberta Suholežnika njegovo iskustvo tijekom rada na daljinu. Više…
Snježana Kovačević je progovorila o tome kako uz upotrebu informacijsko-komunikacijske tehnologije u nastavnom procesu možemo motivirati učenike da uče na kreativan način i da pri tome nauče koristiti tehnologiju i digitalne alate na siguran i svrsishodan način. Više…
Učiteljica Špela Ivančič opisala je postupak gdje su učenici u parovima izradili vlastiti strip. Na kraju su stripove predstavili svojim kolegama i priredili izložbu stripova u razredu. Više…
Djeca od rođenja grade svoje znanje i svijest o zakonima pisanog jezika. Tea Kump, kaže kako je važno podizati svijest roditelja o tome da obitelj ima važnu ulogu u razvoju pismenosti djece, pa su osmislili radionice koje su povezane s opismenjavanjem. Više…
Koordinatorica projekta Poticanje prijateljstva, Tea Zagorc, uključila se u projekt kako bi kod svojih učenika potaknula na pozitivno razmišljanje o prijateljstvu i razvijanju dobrih odnosa s vršnjacima. Više…
Članak Vivijane Krmpotić govori o stjecanju socijalnih vještina te upoznavanje kulturnih i prirodnih znamenitosti županije kroz izlete, predavanja, radionica ili susrete s književnikom. Više…
Današnji učenici gube istinski kontakt s prirodom. Andreja Trobec kroz provedene istraživačke aktivnosti s učenicima, stekli su aktivna iskustva upoznavanja starih domaćih jela koja su se nekada svakodnevno pojavljivala na tanjurima. Više…
Pozdravljanje u svakodnevnom životu sve više gubi na važnosti. Knjižničarka Barbara Turinek želi podsjetiti učenike na važnost pozdravljanja, jer samo u interakciji s drugima možemo ovladati procesom socijalizacije. Više…
Pročitajte članak Damjane Oblak o suradnji i radionicama s IRIS centrom s ciljem kako bi se učitelji upoznali s načinima rada, s alatima, s odgovarajućim prilagodbama s učenicima s oštećenjem vida, . Više…
Upoznajte se s projektom građanin pod nazivom Pernati susjedi uz vodstvo učiteljice Dragane Rakonca. Jedan od ciljeva projekta je upoznati ptičja naselja i važnost ptica u funkcioniranju ekosustava. Više…
Projekt ATS STEM jest međunarodni projekt, a cilj je bio doznati kako formativno razvijati poprečne vještine učenika s pomoću informacijske i komunikacijske tehnologije, kaže Igor Pagrčič. Više…
Ivana Miletić upoznala nas je s projektom Pianeta adolescenti čiji je cilj povezati adolescente vršnjake i promicati kulturu višejezičnosti, ideju globalizacije i toleranciju kod mladih građana Europe. Koje su sve aktivnosti provede, pročitajte ovdje Više…
Gordana Lohajner
Broj 145, kolovoz 2022.
ISSN 1848-2171