Aleksandra Žarković Preac želi učenicima pružiti poticajne predčitačke i predpisačke aktivnosti u skladu s njihovim razvojem i u skladu s individualnim potrebama. Učenici koji dobro usvoje predčitačke sposobnosti imaju mnogo manje poteškoća s čitanjem i pisanjem. Više…
U vremenu rada na daljinu, odnosno nastave na daljinu, učitelji su prisiljeni upotrijebiti svu inovativnost i metode rada koje učeniku omogućuju samostalan rad. Alenka Plevnik je predstavila izvođenje tehničkog dana za učenike prvog razreda. Više…
Čitanje je važna vještina i utječe na naš život. Alenka Petrič u članku je objasnila koje metode čitanja učitelj može koristiti u poučavanju svojih učenika, na što mora biti oprezan, na koji način pristupa učeniku kako bi učenik zavolio čitanje. Više……
Djeci pričamo priče o divnim putovanjima u različite svjetove i pobuđujemo njihovu znatiželju. Dječja znatiželja saveznik je svakog učitelja, a saveznik Mance Pezelj Berger su ilustracije koji se pokazao kao sjajan alat za učitelje. Više…
Obitelj ima značajan utjecaj na razvoj djetetove pismenosti. Daniela Čalušić u svom članku predstavlja različite načine motiviranja obiteljskog čitanja. Više…
Change je naziv međunarodnog projekta koji se provodi u devet zemalja Europske unije. U Hrvatskoj ga koordinira JRS – Isusovačka služba za izbjeglice. Osnovni cilj je educirati mlade o izbjeglicama te ih senzibilizirati što pridonosi boljoj inkluziji novih članova našega društva, kaže Dijana Požgaj. Više…
Umjetničko izražavanje može imati i terapeutski učinak tijekom rada od kuće i nedostatka društva, jer učenici mogu izraziti svoje osjećaje kroz kreativni proces. Za Elu Leskovšek učenje na daljinu je bio pravi izazov kako likovnu umjetnost približiti učenicima s posebnim potrebama. Više…
Svjetski dan animacije obilježava se od 2002. godine u spomen na dan kada je 1892. u Parizu organizirana prva projekcija animiranog filma. Jasmina Purgar u sklopu nastave informatike provela je aktivnosti stvaranja kratkog animiranog filma povezujući pritom znanja iz više nastavnih predmeta s vještinama rada na računalu. Više…
Digitalno zrele škole temelje se na razvoju digitalne infrastrukture, ali i na stjecanje kompetencija didaktičko-metodičke uporabe IKT. Zbog toga, u svrhu osuvremenjivanja odgoja i obrazovanja u školi se provodi dvogodišnji Erasmus+ projekt pod vodstvom Irene Bando. Više…
Jačajmo zdravlje u osnovnoj školi je naziv projektnog odgojno-obrazovnog rada koji se odvijao kod interesne aktivnosti Fit školarac. Uključeni su bili učenici drugog razreda. Lea Košak odabrala je temu o zdravlju uglavnom zbog proživljavanja teških vremena u posljednjoj godini dana zbog epidemije COVID-a 19. Više…
U članku Ljubice Klanac opisana je projektna suradnja dviju škola, OŠ prof. Filipa Lukasa iz Kaštel Starog i OŠ Ivana Brlić–Mažuranić iz Orahovice povodom obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige pod nazivom Razlistaj se. Više…
Marjetka Hočevar je provela istraživanje u kojem se usredotočila na obiteljski život i provođenje zajedničkog vremena u drugom valu epidemije. Rezultati su pokazali da su učenici u tom razdoblju proveli više korisnog vremena s roditeljima nego inače. Vjerujem da će to iskustvo doprinijeti cjelovitijem razvoju djece i boljem uspjehu učenika, kako na nastavnom tako i na cjeloživotnom području. Više…
Jedna od brojnih aktivnosti kurikuluma Gimnazije Sesvete je i obilježavanje Međunarodnog dana sreće (20.ožujka). Sonja Jordanić Golub i Božana Sertić kao stručne suradnice osobitu pažnju posvećuju očuvanju i jačanju mentalnog zdravlja učenika. Kroz radionicu „Za mene je sreća“ nastojalo se potaknuti učenike da prepoznaju aktivnosti koje ih čine sretnijima te da uvide važnost konstantnog ulaganja u mentalno zdravlje što doprinosi psihološkoj otpornosti u ovim izazovnim vremenima.Više…
Znamo da iskustva obogaćuju i snažno se utiskuju u naše sjećanje. Stoga suvremene metode poučavanja, posebno iskustveno učenje, u tome igraju važnu ulogu. Suzana Petek svake godine sa svojim učenicima sudjeluje u projektu u kojem upoznavaju države Europske unije. Više…
U članku pod naslovom Prirodoslovni dan u šumi predstavljene su aktivnosti koje su se izvodile u šumi. Najljepše aktivnosti su one koje su u neposrednom kontaktu s prirodom. Također, Tea Zagorc upoznaje nas s jogom kao znanost o čovjeku. Znamo kako današnji način života brojnoj djeci onemogućuje da se u dovoljnoj mjeri kreću na zdrav i prirodan način. Više…
U predškolskom razdoblju odgojitelji postaju sve svjesniji važnosti rane pismenosti. U vrtiću stvaramo ugodno i podržavajuće okruženje u kojem možemo graditi na složenom procesu koji se sastoji od čitanja, pisanja, govora i slušanja. Tjaša Ovniček govori o ciljevima s područja jezika. Više…
Gordana Lohajner