Natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja – Dabar održano je 8. – 12. studenoga 2021. na CARNET-ovom sustavu MOOC. Ove godine održano je i drugo natjecanje Dabar za učitelje te prvo natjecanje Dabar za studente.
Sve rezultate, statističke podatke i povratne informacije sudionika možete pročitati u člancima Dabar 2021 te Dabroučitelj i Dabrostudent 2021.
Zahvaljujemo se svima na podršci, pozitivnim i manje pozitivnim komentarima , ali vjerujem u cilju da budemo još bolji.
I kao što kaže koordinatorica natjecanja Darija Dasović: “Vidimo se i slijedeće godine!“.
Alenka Plevnik je pretpostavila kako su savjetodavni djelatnici u ovo doba epidemije dodatno opterećeni jer obavljaju mnogo dodatnih zadataka koje su dobili s namjenom rješavanja nevolja i problema pojedinaca. Do kojih je rezultata istraživanja došla, pročitajte ovdje. Više…
Živimo u svijetu i društvu koji se brzo mijenjaju. Boštjan Hribar poveo nas je po različitim školama u svijetu i saznajte što je sve otkrio. Više…
Anja Hamruš je pripremila za svoje učenike samostalni rad po radnim stanicama gdje su sami utvrđivali znanje u sklopu nastavne cjeline „Prirodni brojevi do 20 i računske operacije” te sami provjeravali točnost riješenih zadataka, vrednovali svoje znanje prema zadanim kriterijima, vrednovali svoj rad te si postavljali ciljeve za poboljšanje vlastitog znanja. Više…
U svom članku Bojana Murko je opisala svoja iskustva s romskim učenicima, s kojima se susrela u svog pedagoškom radu, a posebno kada je postala koordinatorica rada s romskim učenicima. Više…
Medijska pismenost je jedan od važnih elementa edukacije učenika u francuskim osnovnim i srednjim školama. Darija Jurič i Alta Pavin Banović su nabrojale i opisale teme aktivnosti radionica medijske pismenosti koje su prikazane kao primjeri dobre edukativne prakse u Francuskoj i Hrvatskoj. Više…
U drugom dijelu članka Integrirani tjedan posvećen Vukovaru, Iva Grubišić i Krešimir Škuljević opisali su četvrti i peti dan aktivnosti gdje dominira umjetna inteligencija u obliku AutoDraw programa. Više…
Djeca vole učiti o svijetu oko sebe i vole otkrivati nove stvari. Naš vrtić je okružen vinogradima, pa smo posadili lozu kod vrtića. Željeli smo da djeca upoznaju rast ove biljke, nauče se promatranju, opažanju i spoznavanju njezine koristi, kaže odgajateljica Helena Pajek. Više…
Osnovna škola Frana Metelka Škocjan sudjelovala je u dvogodišnjem projektu Erasmus+, pod naslovom Minds on Hands on STEM Goes on, Uključi mozak, zasuči rukave, postani znanstvenik. Igor Pangrčič je opisao aktivnost koju su proveli – kako proizvesti struju s pomoću limunske baterije. Više…
Marija Klančar govori o koracima koje je škola poduzela kada su se počeli baviti društvenim medijima i sigurnosti na mreži. Prvo su saznali kakva je situacija među učenicima, a zatim su planirali tehničke dane čija je svrha edukacija učenika i pomoći im da razviju kritički odnos prema društvenim medijima. Više…
Online nastava prisilila je učitelje na suradnju i komunikaciju. Mateja Ivič je istražila kakva je suradnju među nastavnicima odnosno suradnicima u školi. Dobro planiranje i pozitivni osobni odnosi mogu stvoriti nove ideje i inovativan pristup poučavanju. Više…
Učenje kroz igru je zabavno. Iz tog razloga Monika Hóbor je prikupila neke igre koje se njeni učenici vole igrati i uz njih još puno toga dodatno nauče. Više…
Petra Krulc je opisala poteškoće s kojima su se susretali učenici u slovenskoj srednjoj školi za vrijeme školovanja na daljinu. Navedena su i iskustva u obavljanju funkcije razrednika u 3. godini srednjeg strukovnog obrazovanja sa stajališta rješavanja nastalih poteškoća pomoću iskrenog razgovora temeljenog na razumijevanju i pozitivnom poticaju. Više…
Tina Jančar smatra kako bi se škole trebale više posvetiti podučavanju djece svojim korijenima i povijesti mjesta iz kojeg dolaze. Zbog toga pročitajte razloge zašto je lokalna povijest važna za učenje, proučavanje i svjesno. Više…
Gordana Lohajner
Broj 137, studeni 2021.
ISSN 1848-2171